Ideje za dom, nasveti, trendi
Več gotovine, nižja cena stanovanja
Nakup je lažji predvsem za tiste, ki imajo denar že na voljo.
4/13/2014, 7:30 AMNepremičnine
Cene na trgu nepremičnin že nekaj časa z nekaj manjšimi izjemami oziroma nihanji vztrajno občutno padajo, večina napovedi pa si je enotna, da se bo trend tudi letos nadaljeval v isti smeri in si lahko kupci obetajo še nekoliko nižje cene.
Če ste tudi vi med tistimi, ki razmišljajo o nakupu hiše ali stanovanja in zato tudi o tem, ali se splača čakati na še dodatno nižanje cen, po mnenju neodvisne finančne svetovalke Štefke Prelc ni razloga za oklevanje, saj lahko z nekaj premišljenega pogajanja ceno stanovanja dodatno znižate kar sami. "Tudi prodajalec nepremičnine je namreč še vedno pripravljen popustiti pri na začetku zastavljeni ceni," poudarja svetovalka.
Denar ima svojo moč
V prednosti so po mnenju Prelčeve predvsem tisti, ki imajo za nakup nepremičnine že privarčevane nekaj (čim več) gotovine. S tem imajo namreč tudi večje možnosti pogajanja za ceno, saj se bo večina prodajalcev po njenih izkušnjah zaradi neugodne in negotove splošne gospodarske situacije raje odločila za nekaj manj denarja, ki pa bo v čim večji meri takoj šel v njihov žep.
Za 20 odstotkov ceneje
Naše poizvedovanje potrjuje svetovalkino mnenje. Pri več kupcih in ponudnikih, ki so v zadnjem letu kupili ali prodali stanovanje, smo preverili, za koliko je bila začetna cena nižja od končnega zneska; v nekaterih primerih je bila razlika tudi dobrih 20 odstotkov. Večina prodajalcev ponudi nižjo ceno že ob prvem ogledu stanovanja, kasneje pa so jo pripravljeni še znižati, sploh če ima kupec na voljo gotovino. Pri pregledovanju ponudbe nepremičnin zato ne črtajte takoj tistih ponudnikov, katerih cena je za nekaj (ali nekaj deset) tisoč evrov nad zneskom, ki ste ga pripravljeni plačati zanje, saj je pogajanje o ceni že vračunano v začetno številko.
Ne hitite z odločitvijo
Iskanje prave nepremičnine je dolgotrajen proces, saj gre za velik in življenjsko pomemben nakup. Preden se spustite v ta postopek, dobro preverite in realno ocenite svoje finančne zmožnosti (predvideti je treba tudi nepredvidene stroške), obiščite svojo banko, preverite stanje vaše zaposlitve in obiščite finančnega svetovalca, če ga imate. Zastavite si cenovni okvir, določite, koliko ste pripravljeni odšteti za stanovanje in koliko za njegovo morebitno preureditev ali obnovo. Zapišite si lastnosti, ki jih iščete pri nepremičnini, ter stvari, ki jih ta mora imeti in od katerih ne odstopate (na primer balkon, bližina mestnega središča). Ko iskano nepremičnino najdete, pa vam kak dodaten dan pogajanj lahko prinese tudi nižjo ceno.
Prevare
Pogodba o nakupu stanovanja lahko skriva vrsto neprijetnih presenečenj, ki vas lahko tudi drago stanejo, zato pred podpisom besedilo in pogoje nakupa nujno preverite pri pravnem strokovnjaku. V pogodbo vključite penale pri zamujanju predaje ključev in izpraznitvi stanovanja ter se tako zavarujte pred težavami. Preveriti je treba tudi, ali je nepremičnina vpisana v zemljiško knjigo in ali obstajajo morebitni spori o lastništvu.
Nazaj na vrh