Ambient
Stara hiša, ki je postala del sodobnega doma
Enodružinska hiša, ki jo je prenovilo podjetje Robert Nichol & Sons, se nahaja v Collingwoodu v Avstraliji. Domovi z bogato dediščino so za arhitekte, še posebej, če gre za njihov lastni dom, kot dvojno prekletstvo. Na eni strani je emocionalen, skoraj romantičen vidik dediščine, na drugi strani pa pragmatičen vidik načrtovanja in predpisov, ki se meša z željo po polnosti ter potencialu lokacije. Hiša Crisp ni nobena izjema.
10/24/2017, 8:23 AMMajhna lesena hiša je bila v zelo slabem stanju in je izgubila veliko zgodovinskega značaja, nekatere podrobnosti je držala skupaj samo še plast barve. Zgodnji koncept prenove se je sprva osredotočil zgolj na načrtovanje in izpolnjevanje lokalnih smernic in kako najbolje izkoristiti potencial lokacije, ni pa razmišljal o obstoječi stari hiši in njeni ohranitvi.
Naenkrat pa se je odnos arhitektov spremenil. Arhitekti so se začeli ukvarjati s preteklostjo, zato so se odločili, da je v zgodovini hiše velika vrednost ter da je pomembno, da staro hišo ohranijo.
Ime hiše Crisp izvira iz zveze z irskim pivovarjem Edwardom Crispom, ki je ustanovil pivovarno Burton na bližnji ulici. Lesena hiša je bila prefabricirana koča, uvožena iz Anglije, postavljena pa je bila leta 1850. Te lesene hiše so bile priljubljene, saj so delavci potrebovali hitro nastanitev, kasneje pa so jih začeli nadomeščati z opečnatimi hišami.
Hiša Crisp je med najstarejšimi ohranjenimi hišami. Edward je za to nizko leseno hišo zgradil dom iz opeke in vanjo preselil svojo družino, majhna hišica pa je postala sprednji vhod in to funkcijo opravlja tudi po sodobni prenovi.
Obnovitvena dela so vključila popolno prenovo majhne hiše. Sodobna prenova je majhno in zaprto hišico spremenila v zračen predprostor. Zaradi obsežne zasteklitve in strešnih oken na dvoriščni strani je vhod preplavljen z naravno svetlobo, glavni bivalni prostori pa se nahajajo v prvem nadstropju.
Velika panoramska vrata odpirajo interier na zunanji prostor. Strukturni elementi so ostali izpostavljeni, da dodajo vizualno zanimivost interierju, v katerem prevladuje temna barvna paleta, le-ti pa so poudarjeni s paleto naravnih oblog, in sicer z vezanim lesom, s hrastom, z jeklom ter betonom. Prenovljena hiša ima tudi veliko strešno teraso, ki je dobro osvetljena preko celega dne, dostop do terase pa je zagotovljen iz dnevno-bivalnega prostora ali preko zunanjega jeklenega in lesenega stopnišča.
Stranišče v pritličju
Izvirno leseno kočo so obkrožale višje stavbe na vsaki strani, zaradi zanemarjenosti in neustreznih posegov pa je bila ogrožena njena identiteta. Sodobna prenova zapolnjuje to vrzel in kaže, kako lahko prostor, ki ima 160-letno zgodovino, postane del sodobnega eklektičnega doma.
Foto: Jack Lovel, www.homeadore.com