Dizajn
Nagrade za najboljše lesene gradnje v letu 2016
Agencija Spirit je podelila nagrade za najboljše lesene gradnje v letu 2016. Med stanovanjskimi stavbami sta nagrado prejela Studio Pikaplus in SoNo arhitekti, med javnimi stavbami arhitekturni biro Ravnikar Potokar, med poslovno-industrijski objekti pa podjetje Lamo.
11/11/2016, 9:07 AMAgencija Spirit je junija letos objavila Javni natečaj za izbor naj lesene gradnje 2016, s katerim je želela spodbuditi arhitekte, naročnike in izvajalce k uporabi lesa, obenem pa jih povabiti k raziskovanju sodobnih arhitekturno-oblikovalskih načel.
Strokovna komisija, sestavljena iz uglednih strokovnjakov s področja arhitekture, trajnostnega gradbeništva in učinkovite rabe energije ter lesarstva, je izbirala med 45 prijavljenimi lesenimi objekti, zgrajenimi v zadnjih petih letih.
V kategoriji Stanovanjske stavbe je prejela nagrado Lesena hiša, ki jo je projektiral Studio Pikaplus, Jana Hladnik Tratnik s. p., izdelalo pa Rihter montažne gradnje, d. o. o. Nagrajeni objekt lesene stanovanjske hiše sledi večni težnji arhitektov, da bi izbrisali ločnico med zunanjim in notranjim prostorom. Hiša je zasnovana kot plašč, ki ščiti notranjost, zaščiteno pred podnebnimi vplivi, v kateri je mogoče kljub občutku bivanja na prostem živeti kulturo kratkih rokavov skozi celo leto. Mehko leseno notranjost varuje trajnejši zunanji ovoj.
V kategoriji Stanovanjske stavbe je bila podeljena še ena nagrada, in sicer Hiši M, ki so jo projektirali SoNo arhitekti, izdelalo pa podjetje Marles hiše Maribor. Hiša predstavlja sklop treh objektov, ki so na zunaj enostavno in skromno oblikovani, vendar predstavljajo prostorsko kompozicijo, ki sledi izročilu tradicionalne slovenske pozidave v krajinskem prostoru. Za preprostim zunanjim plaščem se v notranjosti skriva bogat interier s slikovitimi pogledi v zunanjo krajino.
V kategoriji Javne stavbe so nagrado prejeli Objekti v naravnem rezervatu Škocjanski zatok, ki jih je projektiral Ravnikar Potokar arhitekturni biro, d. o. o. ter izdelala Adriaing, d. o. o. in Ci produkt, d. o. o. Okolje Škocjanskega zatoka je eden redkih ohranjenih habitatov ptic v Sloveniji. Nagrajena natečajna rešitev opazovalnic ptic, ki je danes realizirana, je hoteno oblikovana iz prvinskega lesa, ki se zdi kot naplavine, nanešene na morsko obrežje. Pričujoča realizacija je v svojem hotenju dosledna, pripovedna in poetična.
V kategoriji Poslovno-industrijski objekti je nagrado prejel Poslovno-skladiščni objekt G3 spirits, ki ga je projektiral in izdelal Lamo d. o. o. Veliki poslovno-skladiščni objekti postajajo oblikovno poenoteni kot enostavni volumni, ki se na ta način bolje umeščajo v veliko krajinsko sceno in s tem presegajo nekoč stihijsko razdrobljenost klasičnih industrijskih okolij. Nagrajeni objekt poskuša z nagovorom lesene konstrukcije ter fasade ustvariti prijetnejše okolje od običajno bolj anonimnih stavb.
Na prireditvi so bila podeljena tudi posebna priznanja za dosežke na področju lesene montažne gradnje v Sloveniji. Prejeli so jih podjetje Marles hiše Maribor za razvoj na področju proizvodnje lesenih montažnih hiš v Sloveniji, Friderik Kager za življenjsko delo na področju lesene montažne gradnje in podjetje Lumar IG za izvedbo nacionalnega paviljona Slovenije na Svetovni razstavi Expo 2015.
Vsem nagrajencem iskreno čestitamo.
Navdih:
Mesec oblikovanja 2016 je odprl svoja vrata
Namesto enega kar dva sejma: AMBIENT in DOM plus
Sprostite se s pohištvom Gazzda
Foto: Spirit Nazaj na vrh