Ideje za dom, nasveti, trendi

Kaj so dekorativni dodatki?

Dekorativni dodatki so najmanjši elementi dizajna, ki naredijo največjo razliko. V notranjem opremljanju veliko govorimo o tem, da je čudovit dizajn vsota posameznih delov. Vsak element prostora - tla, pohištvo, barve, dodatki - igra svojo vlogo in hkrati prispeva k uspehu projekta/dizajna. Danes bomo spregovorili o dekorativnih dodatkih, ki so zadnji korak oziroma element v tem procesu.

Ambientdizajn 12/16/2017, 3:18 PM
 

Berite naprej, če želite izvedeti, kaj so dekorativni dodatki, njihova vloga, ki jo imajo pri ureditvi prostora, ter kako jih vključiti v svoj dom. Ste kdaj čutili, da vaš dizajn ni povezan, ali da morda manjka ključen (vau) dodatek.



Kaj so dekorativni dodatki?

Ko razmišljamo o tem, kako bo pohištvo delovalo v prostoru, je njegova vrednost tako v funkciji kot tudi v estetiki. Dekorativni deli so izjema tega pravila. Dekorativni dodatki imajo izključno stilistično vrednost, zato imajo pomembno vlogo pri dizajnu. To je tisto, kar drži prostor stran od enodimenzionalnosti in zgolj funkcionalnosti. Dodatki so tisti element, ki poveže vse posamezne elemente dizajna v edinstveno celoto. 

Upoštevajte, da so ti dodatki namenjeni večji vizualni interakciji s prostorom. Ko razmišljate o tem, kako dodati dekor v notranje prostore, si zapomnite eno pravilo: vsak dodatek posamezno mora privabljati poglede, vzbujati pozornost, a imeti ravno toliko značilnosti, da jasno razkriva, da pripada ostalemu.







Mešano, a ujemajoče 

Zdaj, ko imate idejo o tem, kako se ti elementi uporabljajo pri oblikovanju interierja, je pomembno, da veste, kakšne so vaše možnosti. Dekorativni dodatki dodajo vizualno zanimivost v prostor, zato se ne omejujte. Tukaj je pregled nekaterih najpogostejših dodatkov:

Tekstil: blazine, zavese, odeje in preproge …
Posode in košare: vaze, okrasne posode, namizni pladnji, košare …
Okraski: figurice, spominki …
Stenski dekor: umetniška dela, ogledala, tapiserije …
Razno: sveče, knjige, rastline …

Dekorativni kosi zaokrožijo podobo. Naj se dodatki razlikujejo po velikosti, barvi in teksturi, saj bodo te razlike zaposlile naše oči. Ustvarite harmonične kontraste. 







Razmislite o umestitvi 


Pri dekorju je nakup šele polovica dela. Ne razmišljajte samo o tem, katere predmete boste uporabili, ampak razmišljajte tudi o tem, katera kombinacija teh predmetov je najboljša skupaj ter kako jo boste prikazali. To je še eno področje, kjer boste morali pokazali svoj občutek za razmerja ter prirojen občutek za oblikovanje. Imamo nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo.

Vedno začnite z izbiranjem stenske dekoracije in tekstila, nato stilizirajte ostale površine. Klubske mizice, mize in police so mesta, kjer vedno lahko dodate nekaj dodatkov. Na spletu poiščite nekaj navdiha, da boste imeli občutek, kaj vam je najbolj všeč, potem poskusite poustvariti podobno ureditev. Nasprotja so vedno najboljša, zato ne bodite zadržani pri združevanju dekorativnih dodatkov, katerih oblika, velikost ali pa število se razlikuje.  









Ko imate vse dodatke na mestu, jih lahko vedno znova in znova preurejate. Naredite korak nazaj in si oglejte prostor kot celoto. Imate občutek, da ste pretiravali, da je neurejeno? Če je tako, naredite nekaj prilagoditev, dokler ne boste popolnoma zadovoljni.

Dekorativni dodatki izboljšajo in izbrusijo podobo interierja. Mnogi ljudje mislijo, da so dodatki neobvezni ali nepotrebni nakupi, vendar so ti majhni dodatki ključna sestavina, ki pripomore k  uspešnosti posameznega stila oziroma dizajna. To so predmeti, ki povežejo prostor. Uporabite te nasvete, kako uporabiti dekorativne dodatke, da boste prostore v domu povzdignili na naslednjo stopnjo. To je majhen korak, ki pa bo imel velik vpliv. 






Foto: www.freshome.com, Pinterest/D. Cigale

Nazaj na vrh

Morda vas zanima tudi

Moderno-klasično stanovanje v Barceloni z izjemnim interierjem

Leta 2018 je Meritxell Ribe - Room Studio v Barceloni prenovil stanovanje iz sredine prejšnjega stoletja. Oblikovalci so klasične arhitekturne prvine združili s trendnimi barvami ter z moderno notranjo opremo, da je nastalo domovanje z osupljivim interierjem, ki je tako klasičen kot tudi moderen. Več

Sodobna podeželska hiša, obdana z naravo

Sodobna podeželska hiša, obdana z naravo, se nahaja v Redwood Cityju v Kaliforniji. Sodobno hišo je leta 2017 oblikovalo podjetje Feldman Architecture. Več

Moderno stanovanje v Barceloni z vabečim vzdušjem

Čudovito svetlo stanovanje, ki se nahaja v Barceloni v Španiji, je leta 2017 prenovil in zasnoval Meritxell Ribé - Room Studio. Oblikovalci so združili skandinavski stil z mediteranskimi vplivi, pri tem pa so uporabili naravne materiale, vzorčasto keramiko in mehke pastelne odtenke, ki ustvarijo vabeče in toplo vzdušje. Več

Sodobno stanovanje v Milanu z ozko spalnico

Sodobno stanovanje, ki ga je leta 2018 oblikoval Studio Cichetti Viscardi, se nahaja v Milanu v Italiji. Stanovanje ima zelo prostoren dnevno-bivalni prostor, vendar izredno ozko spalnico, zato so oblikovalci izbrali posebno postavitev notranje opreme. Več

Nazaj na vrh




Naključni članki

Naredi sam, DIY, pohištvo iz palet