Ideje za dom, nasveti, trendi

10 najpomembnejših nasvetov, če urejate z omejenim proračunom

Nobena skrivnost ni, da je notranja oprema lahko zelo draga. Tudi če prenavljate samo enoposteljno sobo, lahko stroški hitro narastejo.

Ambientdizajn 11/3/2014, 8:31 AM

Ali boste tla prekrili z lesenim parketom, s toplim podom, s preprogo? Kakšne barve boste izbrali? Ali boste kupili novo pohištvo? Kaj pa nova svetila in drugi dodatki? Ne pozabite na tapete in dekorativne predmete.

Misel na nakup vseh teh elementov in potrebnih stroškov je grozljiva in te lahko ohromi. Ko poskušamo vse potrebno umestiti še v omejen proračun, se zdi projekt nepremostljiv, kajne? Ja, vendar le, če ne boste spoznali naslednjih 10 skrivnosti. 

V nadaljevanju članka si preberite 10 najpomembnejših nasvetov za notranje opremljanje, če je vaš proračun zelo omejen. Uporabite jih pri oblikovanju notranje opreme, ki je najprimernejša za vaš sanjski dom.

1. Najprej naredite načrt

Pravilen načrt je bistvenega pomena za vsako prenovo, njegova potreba pa se poveča desetkratno, če imate majhen proračun. Nenazadnje nihče ne želi, da bi se znašel v položaju, ko bi našel idealen kavč, hkrati pa ugotovil, da nima dovolj denarja, ali da bi naročil pohištvo brez možnosti vračila, potem pa bi ugotovil, da se omara ne prilega prostoru. Z ustreznim načrtovanjem boste zelo zmanjšali verjetnost neprijetnih presenečenj.

Najprej poiščite svoj oblikovalski navdih. Pobrskajte po revijah in spletnih straneh in ugotovite, kateri slog bi radi poustvarili v svojem prostoru. Šele nato razčlenite projekt na posamezne enote – talne obloge, pohištvo, barve, dodatke in dekorativne predmete. Pobrskajte po trgovinah, da boste dobili občutek, koliko kaj stane. Temu znesku dodajte tudi stroške, ki so povezani z najemom najrazličnejših mojstrov. 

Ko imate vse cene zbrane, preverite svoje finance. Bodite iskreni, koliko sredstev imate na voljo za ureditev določenega prostora. Če je trenutni znesek še zelo oddaljen od potrebnega zneska, namensko varčujte vsak mesec, dokler ne boste dosegli cilja. To bo verjetno trajalo dlje časa kot polnjenje kreditne kartice, vendar si boste kasneje hvaležni za to odločitev.   

Preden začnete nakupovati, določite proračun in naredite načrt ureditve.  

2. Preobrazba tistega, kar že imate

Ne zanikamo dobrega občutka, ko novo pohištvo nadomesti staro oziroma kako razburljivo je čakanje, da prispe naročeno pohištvo domov, vendar z nekaj premisleka in prostega časa lahko popolnoma spremenite videz skoraj vsakega pohištvenega elementa. Poleg tega pa vam bodo ti elementi omogočili tudi prihranek denarja. Ozrite se po obstoječem prostoru in razmišljajte izven ustaljenih okvirjev, kako v novourejenem prostoru znova uporabiti elemente, ki jih trenutno uporabljate. Ali res potrebujete celotno novo kuhinjo ali lahko prenovite kuhinjske omare že z novimi vrati in s pultom? Ali obstajajo lesena tla pod sedanjo preprogo? Ali lahko staro spalnico osvežite z novo plastjo barve? 

Ko boste dobili občutek, kaj lahko znova uporabite, začnite raziskovati. Verjetno boste na spletu našli navodila za večino naredi sam projektov. Pred pričetkom del temeljito proučite navodila, pri tem ne izpustite ali poenostavite nobenega dela navodila. Za kakšen konkreten nasvet lahko povprašate tudi spretnega prijatelja, družinskega člana ali člane foruma Podsvojostreho.   

3. Izberite kakovostno pohištvo

Načrtovanje v okviru proračuna je postavljanje prioritet in izbiranje pomembnega. Ko delate z omejenimi sredstvi, morate sredstva trošiti tam, kjer boste za svoj denar dobili največ. Večji del svojega proračuna porabite za nakup kakovostnega pohištva, saj vam bo to služilo dlje časa. Za razliko od zidnih barv, ki obledijo, se umažejo ali pridejo iz mode, dodatkov, ki izgubijo svoj sijaj po nekaj letih uporabe v dobrem in slabem, vam lahko dobro pohištvo služi tudi desetletje ali več.

Ko izberete osnovno pohištvo ter barve, ste pol dela že opravili. Sedaj vam manjkajo samo še manjši dodatki, ki bodo povezali pohištvo.  

4. Pohištvo z napako?

Čeprav želite kupiti kakovostno pohištvo, lahko privarčujete, če kupite nedokončane elemente oziroma take, ki imajo npr. poškodbo na laku. Tovrstni elementi so lahko še cenejši od razstavnih modelov v salonih, saj so pomanjkljivosti na laku ali barvi prevelika estetska napaka. Pred začetkom prenove pohištva se v mizarskem podjetju pozanimajte, kateri laki so za določeno vrsto lesa najprimernejši, še posebej, če imate doma že leseno pohištvo v določenem odtenku. Ko začrtate vizijo, podobo, naštudirajte tudi tehniko. Pred lakiranjem oziroma barvanjem se prepričajte, da je pohištvo dobro očiščeno in na njem ni drobcev prahu ali starega laka, barve. Lak nanašajte vodoravno, nato pa pustite, da se pred drugim nanosom popolnoma posuši.  

Nedokončani pohištveni elementi vam omogočajo, da za manj denarja kupite bolj kakovostne elemente. 

5. Pohištvo iz druge roke

Nakupovanje dragega pohištva je čudovito, vendar včasih to preprosto ni izvedljivo. Če ne smete preseči majhnega proračuna, se ne bojte poseči po pohištvu iz druge roke, saj je npr. na Bolhi mogoče dobiti tako poceni kot tudi dražje dizajnerske kose. Redno pregledovanje spletnih strani z rabljenim pohištvom in obiskovanje bolšjaka se vam lahko obrestuje. Tudi družinske člane in prijatelje lahko povprašate, ali imajo odvečni kos ali zanimiv starinski element, ki ga ne uporabljajo. Tudi na dan odvoza kosovnih odpadkov lahko najdete kaj zanimivega.

Pri nakupu pohištva iz druge roke je kakovost pohištva mnogo bolj pomembna kot slog, saj je tega vedno mogoče spremeniti. Natančno preglejte vsak centimeter elementa. Izrabljeno ali zastarelo tekstilno prevleko kavča lahko vedno zamenjate, okrušenemu ogledalu namenite novo plast barve, svetilki z zanimivim podnožjem pa lahko kupite nov senčnik, da se bo bolje ujemal z vašo notranjo opremo.

6. Ne bojte se močnih barv

Naj vam razkrijemo eno izmed največjih skrivnosti notranjega opremljanja: barve so poceni. V nasprotju z drugimi elementi lahko barve kupimo že za nekaj evrov. Svoj prostor lahko izboljšate že s spremembo barve. Preden kupite barvo, se prepričajte, ali ste izbrali pravo barvo. V lokalni trgovini z barvami vzemite nekaj papirnatih barvnih palet. Ko zožite izbiro, lahko kupite nekaj vzorcev. Pobarvajte majhne kvadratke barv na eno steno sobe in izberite najboljšo barvo. Preverite tudi, kako barvni vzorci reagirajo na različno količino svetlobe (naravna svetloba, umetna svetloba). 

Kako izbrati pravo količino posamezne barve? Pri izbiri barv in odtenkov se držite pravila 60–30–10. 60 odstotkov sten prepleskajte s prevladujočo, nevtralno barvo. Nato 30 odstotkov sten prepleskajte s sekundarno barvo, ki je za nekaj odtenkov svetlejša/temnejša od prevladujoče barve. 10 odstotkov sten namenite drznejšemu poudarku oziroma barvi.

7. Okrasne predmete lahko naredite sami

Pri notranjem opremljanju se izraz 'dekor', okras običajno nanaša na predmete v prostoru, ki nimajo nobene posebne funkcije, razen da polepšajo, okrasijo prostor. Ti okrasni predmeti so lahko umetnine, stenski okrasi, stenske poslikave, preproge, odeje, kavne mizice, svetilke in drugi manjši okrasni predmeti, kot so npr. vaze, ure, kipci, okvirji fotografij, ogledala … Po eni strani ti predmeti najbolj pripomorejo h končni podobi prostora, po drugi strani pa so to predmeti, pri katerih lahko prihranite največ denarja. 

Ker so okrasni predmeti tudi stvar osebnega okusa in interpretacije, uporabite ročne spretnosti in ustvarite lastne predmete, namesto da bi jih kupili. Naredite okvirje za nekaj svojih najljubših fotografij in jih razstavite. Če ste ljubiteljski slikar, ponosno postavite na ogled svoja dela. Dokončanje slike ali dveh, ki jih uporabite kot stensko umetnost, je odličen izgovor za obujanje starih časov in hobijev. Če se ob morju počutite kot doma, naberite školjke na obali in prinesite v sobo sproščujoč občutek. 

Ne bojte se poiskati predmetov, ki imajo dvojni namen. Uporabite stare steklenice vina namesto vaze za sveže cvetje. Izberite tisto, kar izraža vašo osebnost.  

8. Negujte minimalistični slog

Pri ureditvi doma dajte prednost minimalističnemu slogu, saj vas bo v primerjavi z ostalimi bolj bogato okrašenimi slogi stal najmanj. Poleg tega je minimalistični slog tudi zelo priljubljen. Torej ne boste samo varčevali, ampak boste tudi v trendu. 

Minimalizem opredeljujejo nevtralne barve, še posebej monokromatične, uporaba naravnih materialov ter stroge, ravne linije pohištva. Razsvetljava naj bo nevsiljiva, vendar zadostna. Prostor okrasite z izbranimi dodatki. Raje izberite en ali dva večja dekorativna elementa kot pa kup majhnih dodatkov, ki dajejo vtis našarjenosti. Imejte v mislih, da je sposobnost ohranjanja čistega prostora pomembna sestavina minimalističnega sloga. Načrtujte čim več shranjevalnega prostora, ki ne bo viden že na prvi pogled, v njem pa redno vzdržujte red. Čeprav na prvi pogled to ni slog, ki bi ustrezal vsakomur, pa lahko na ta način znižate svoje stroške, ne da bi bilo očitno, da ste nekaj naredili namerno.

9. Ne opremite vsega naenkrat

Ena od največjih napak, ki jih lahko naredite pri opremljanju, še zlasti pri poskusu, da prihranite denar, je, da imate preveč prenov v posameznih prostorih odprtih naenkrat. Novi lastniki stanovanja lahko hitro padejo v past, da prenovijo vse prostore stanovanja od vrha do tal. Misel, da ste popolnoma prenovili stanovanje je lahko velika skušnjava, vendar bi bila vaša denarnica bolj zadovoljna, če bi izbrali počasnejši tempo.

Najboljši nasvet, ki vam ga lahko damo, je, da bivate v stanovanju nekaj časa pred večjimi spremembami v notranjosti. Ko boste začeli uporabljati sobo, boste dobili boljši občutek za ureditev. Zamenjava stare kuhinje v trenutku selitve bo kot zapravljanje časa in denarja, saj boste pol leta kasneje ugotovili in obžalovali, zakaj niste ugotavljanju svojih želja, potreb ter načrtovanju namenili več časa. 

Vse je stvar prioritet. Izberite prostor v domu, ki najbolj potrebuje prenovo in tam začnite. V vmesnem času uredite ostale prostore tako, da bodo primerni za bivanje, pa čeprav ne bodo popolni. Po določenem času, ko si bo vaša denarnica opomogla, se premaknite na naslednji veliki projekt.

10. Najemite študenta arhitekture ali notranjega oblikovanja 

Vsi zgoraj navedeni nasveti so uporabni, če imate močan občutek osebnega sloga in imate dobro predstavo o tem, kaj želite doseči z notranjo opremo. 

Kje in kako začeti, če nimate ideje? Tudi če veste, kaj hočete, kdo pravi, da imate čas? Najem študenta arhitekture ali notranjega oblikovanja je ključnega pomena, da boste dobili pomoč, ki jo potrebujete, po ceni, ki ustreza vašemu proračunu.  Storitve študentov so cenejše, ker vidijo morebitno svetovanje tudi kot možnost za nabiranje izkušenj in referenc. Le kdo se ne bi branil nekaj fotografij končnega projekta v svojem portfelju.

Kako najeti študenta? Objavite oglas na ustrezni šoli ali spletu. Kot velja za vsakogar, ki bi ga najeli, naredite razgovor s potencialnimi oblikovalci, preden se strinjate s pogodbo. Izberite oblikovalca, ki ima podoben slog kot vi. Določite proračun in pričakovanja. Če bi radi, da oblikovalec poskrbi za vse, tudi okrasne predmete, to povejte. Ne oklevajte in sporazum zapišite v pisni obliki. Ko boste našli najustreznejšega oblikovalca, boste na dobri poti. 

Opremljanje v okvirih tesnega proračuna ni enostavno, vendar če je cilj jasno določen, je to mogoče storiti. Uporabite te namige in začnite. Naj vas ne bo strah. Na koncu dneva bo najpomembnejše vaše zadovoljstvo in udobje v vašem bivalnem prostoru. 

Foto: www.freshome.com, Pinterest/D. Cigale

Nazaj na vrh

Morda vas zanima tudi

Moderno-klasično stanovanje v Barceloni z izjemnim interierjem

Leta 2018 je Meritxell Ribe - Room Studio v Barceloni prenovil stanovanje iz sredine prejšnjega stoletja. Oblikovalci so klasične arhitekturne prvine združili s trendnimi barvami ter z moderno notranjo opremo, da je nastalo domovanje z osupljivim interierjem, ki je tako klasičen kot tudi moderen. Več

Sodobna podeželska hiša, obdana z naravo

Sodobna podeželska hiša, obdana z naravo, se nahaja v Redwood Cityju v Kaliforniji. Sodobno hišo je leta 2017 oblikovalo podjetje Feldman Architecture. Več

Moderno stanovanje v Barceloni z vabečim vzdušjem

Čudovito svetlo stanovanje, ki se nahaja v Barceloni v Španiji, je leta 2017 prenovil in zasnoval Meritxell Ribé - Room Studio. Oblikovalci so združili skandinavski stil z mediteranskimi vplivi, pri tem pa so uporabili naravne materiale, vzorčasto keramiko in mehke pastelne odtenke, ki ustvarijo vabeče in toplo vzdušje. Več

Sodobno stanovanje v Milanu z ozko spalnico

Sodobno stanovanje, ki ga je leta 2018 oblikoval Studio Cichetti Viscardi, se nahaja v Milanu v Italiji. Stanovanje ima zelo prostoren dnevno-bivalni prostor, vendar izredno ozko spalnico, zato so oblikovalci izbrali posebno postavitev notranje opreme. Več

Nazaj na vrh




Naključni članki

Ideje za dom, nasveti, trendi