Ideje za dom, nasveti, trendi
Načrtovanje otroške sobe
Otroška soba naj "raste" z otrokom.
12/25/2012, 9:41 PMPredvsem v aktualni ekonomski situaciji je pomembno, da otroško sobo načrtujemo tako, da bo večina opreme »rastla« z našim otrokom in jo bomo zlahka prilagajali otrokovim trenutnim potrebam. Od prvih iger na tleh s kockami, punčkami in avtomobilčki do pisanja domačih nalog in obiskov otrokovih prijateljev.
Ne glede na starost pa naj bo otroška soba dovolj velika, svetla in zračna. Seveda pa moramo biti še posebno pozorni na izbiro materialov in barv, ki ne vsebujejo hitro hlapljivih snovi, ki niso škodljive le za otroka, temveč tudi za odrasle. Ko izbiramo pohištvo, bodimo pozorni, da so materiali prijazni okolju in brez vseh strupenih snovi. Leseno pohištvo naj bo pobarvano z okolju prijaznimi barvami, tekstilije naj bodo iz naravnih materialov, kot so bombaž in volna. Lahko pa seveda uporabimo tudi plastiko, ki jo je lahko reciklirati in je ravno tako uvrščena med ekološke materiale. Zagotovo bo takšno eko pohištvo označeno z vsemi potrebnimi cetifikati in jih bo proizvajalec in trgovec posebej izpostavil. Žal pa se bodo vsi ti certifikati občutili na ceni pohištva, ki bo precej višja od tistega brez potrebnih certifikatov. Toda kakovost in posledično certifikati terjajo ceno, pri kateri ne gre spregledati dolgoročno zdrave naložbe, ki je neprecenljiva.
Pri opremljanju sobe za dojenčka sta varnost in higiena na prvem mestu, saj novorojenček hitro zraste v plazečega dojenčka in raziskovalca. Potrebe po opremi sprva niso velike. Potrebujemo zgolj zibko ali posteljico, previjalno mizo, predalnik za plenice, obleko in ostale potrebščine in morda še udoben stol za doječo mamico. Lahko si omislimo tudi omaro, ki pa naj bo takšna, da bo služila svojemu namenu (funkcionalnemu in estetskemu) tudi takrat, ko bo dojenček zrasel v šolarja. Sobe za dojenčka nam seveda ni treba dodatno okraševati. Stene naj bodo svetlih in veselih barv, na katere lahko v skladu z razvojem otroka obešamo različno okrasje in slike. Če je mogoče, se izognimo tudi klišeju roza za punčke in modra za fantke.
Otroška soba za predšolskega otroka (2–5 let) se iz sobe za spanje in počitek spremeni v sobo za igranje in divjanje z vrstniki. Otroško posteljico nadomestimo s takšno, ki je morda dvignjena od tal, da lahko nanjo malček pleza, pod njo pa gradi svoje gradove, votline in ostala skrivališča. Iz sobe pa seveda odstranimo previjalno mizo in stol za dojenje in tako poskrbimo, da bo v sobi dovolj prostora za vse otrokove aktivnosti. Pohištvo naj bo iz trpežnih materialov, lahko za čiščenje in brez ostrih robov. Otroka tudi vključimo, da sodeluje pri izbiri barv sten, morda tematskih stenskih poslikav in na ta način posredno razvijamo tudi njegovo ustvarjalnost.
Otroška soba za šolarja (6–18) nujno potrebuje ustrezno pisalno mizo s predalnikom in ergonomičen stol. Visoko posteljo, pod katero se je še pred časom igral, lahko nadomestimo z običajno veliko posteljo, ki jo z dodatnimi blazinami in s pregrinjalom spremenimo v kavč, na katerem bo naš otrok posedal in klepetal s prijatelji. Morda mu priskrbimo celo manjšo prenosno klubsko mizico, da bo delovalo bolj odraslo. Na stene umestimo viseče omarice ali police, na katerih bo dovolj prostora za shranjevanje šolskih in ostalih knjig, CD-jev, DVD-jev in ostalega in na ta način ohranimo čim več praznega prostora, v katerem se bo mladostnik lahko ukvarjal s svojimi hobiji, družil z vrstniki, poslušal glasbo, plesal Itd. Dekoracijo in barve sobe v večji meri prepustimo otroku, saj bo na ta način izrazil svojo individualnost in pomagal ustvariti prostor, v katerem se bo prijetno počutil tako sam kot tudi v družbi svojih vrstnikov.
Mirjam Rogelj, Instant Design
www.instantdesign.si