Ideje za dom, nasveti, trendi
Naredi sam: prenova pohištva
Z naslednjimi preprostimi in cenovno ugodnimi idejami boste prenovili zastarelo ali dolgočasno pohištvo v nekaj svežega in neobičajnega, kar bo poživilo vašo obstoječo notranjo opremo.
6/15/2015, 6:52 AMSte že prebrali članek Štirje nasveti za preprosto prenovo? Edini razlog za barvno prenovo starega pohištva ni nujno samo pomanjkanje denarja, ampak tudi eko prepričanje, spodbujanje ustvarjalnosti ter ustvarjanje nečesa unikatnega.
Imate staro pohištvo iz masivnega lesa, ki je na pogled dobro ohranjeno in trdno, samo barve so iztrošene in zastarele? Prenovite ga po naslednjem navodilu:
1. Leseni element pred začetkom prenove najprej temeljito očisti prahu, umazanije in maščobe.
2. Očiščen element je pripravljen na naslednjo fazo – brušenje. Z brušenjem odstrani staro razpokano barvo oz. lak ter pripravi površino na nov oplesk barve. Samo na dobro pripravljeno površino se bo nova barva dobro in enakomerno prijela. Če boš preskočil to fazo, bo barva/lak začel čez čas odstopati.
Če se prvič podajaš v prenovo pohištva, verjetno nimaš mnogo orodja. Element ročno zbrusi z brusnimi papirji različne zrnatosti – najprej z grobim, nato še s finim papirjem. Naj te opozorimo, da je ta faza, še posebej, če jo narediš ročno, naporna, dolgotrajna in prašna. Če pa boš uporabil električni brusilnik, naj bodo gibi enakomerni in dolgi, s čimer boš zagotovil čim bolj ravno površino. Tudi v tem primeru moraš brušenje zaključiti z brusnim papirjem različne zrnatosti.
3. Po brušenju element ponovno dobro očisti, da boš odstranil ves prah.
4. Nepravilnosti ali poškodbe pokitaj s kitom za les.
5. Ko se kit posuši, je ponovno na vrsti brušenje ter nato čiščenje.
6. Element je pripravljen, da ga prebarvaš z zaščitnim slojem, ostale površine, ki ne bodo vidne, pa lahko zaščitiš z zaščitnim trakom. Preden se lotiš barvanja, dobro preberi navodila proizvajalca barv ali lakov. Med nanašanjem posameznih nanosov barv upoštevaj časovni razmik. Če boš nestrpen in ne boš upošteval časovnega razmika med posameznimi nanosi, bo nastal zmazek z napakami na površini. V tem primeru boš moral ponoviti brušenje in barvanje.
7. Barvo nanesi v dveh ali treh slojih. Po zadnjem sloju lahko površino zaščitiš s prozornim lakom.
Foto: www.architectureartdesign.com
Nazaj na vrh