Navdih, dekoracija doma
Domače 'borovničke'
Sadni liker iz domače kuhinje
7/17/2013, 12:03 AMImate tudi vi babico ali prababico, ki na vsakem obisku vztrajno ponuja 'borovničke'? Ko sem v trgovini 1001 dar opazila set Kilner, ki je kot nalašč oblikovan za pripravo borovničevca in drugih sadnih likerjev, sem sklenila, da bom že sedaj pripravila decembrska praznična darila.
Set vsebuje večji steklen kozarec za pripravo (2 l), 4 stekleničke (0,25 l), gazo iz bombaža (50 x 50 cm), plastičen lijak ter recept za borovničevec in slivov liker.
Borovničevec
1 liter žganja
1 liter borovnic
300 g sladkorja
Borovnice operemo. V kozarec izmenično naložimo po tri ali štiri plasti borovnic in sladkorja ter jih prelijemo z žganjem. Nalivamo počasi, da žganje zagotovo pride do dna. Kozarec postavimo na sonce in počakamo, da se sladkor stopi, nato pa ga shranimo v temnem prostoru še za 2–3 mesece, da se okusi dobro obogatijo. Tekočino precedimo s pomočjo gaze in lijaka ter jo nalijemo v stekleničke, za okras pa v vsako stekleničko dodamo še nekaj posameznih borovnic.
Slivov liker
1 liter žganja
900 g sliv
450 g sladkorja
Slive operemo in očistimo. Naložimo jih v kozarec za pripravo, dodamo sladkor in žganje ter zapremo in zatesnimo pokrov. Kozarec shranimo na sobni temperaturi v temnem in suhem prostoru. Vsakih nekaj dni kozarec obrnemo na glavo in ga nežno pretresemo, da se vsebina premeša in se okusi povežejo. Pustimo 3–4 mesece. Tekočino precedimo s pomočjo gaze in lijaka ter jo nalijemo v stekleničke. Preden se prepustimo užitkom domačega slivovega likerja, počakamo še en mesec. Takrat bo liker res pravi!
Mislim, da je priprava domačega sadnega likerja resnično preprosta.
Foto: 1001 dar, Pinterest.com