Notranja oprema, dom
Izognite se naslednjim 10 napakam v notranji opremi
Vsem se lahko zgodi – nakupovali ste in videli dekorativne dodatke. V trenutku ste pomislili, da bi bili popolni v dnevni sobi. Če boste sami opremljali svoj dom, se izognite desetim najpogostejšim napakam, ki jih pogosto zagrešijo ljubiteljski notranji oblikovalci.
11/18/2014, 7:22 AMSeveda ste v impulzivnem trenutku predmet kupili in vznemirjeni prinesli svoj novi zaklad domov, ko pa ste predmet postavili na pravo mesto, ste pomislili: »Le kaj sem mislil? Kaj sem naredil narobe?«
Notranje opremljanje zahteva zelo ostro in izkušeno oko. Med nakupovanjem bomo verjetno opazili nekaj, kar imamo radi, vendar to ne pomeni nujno, da bo končna podoba doma tudi popolna. Notranji oblikovalci razumejo, kako barva, svetloba, velikost prostora ter velikost in postavitev pohištva vpliva na prostor ter ustvari ali pa uniči dizajn prostora.
Če boste sami opremljali svoj dom, se izognite desetim najpogostejšim napakam, ki jih pogosto zagrešijo ljubiteljski notranji oblikovalci.
1.) Razmerja v notranjem opremljanju
Linda Floyd pojasnjuje obseg in razmerja v notranjem opremljanju takole: »Ko vstopite v prostor, uzrite 'mestno obzorje', v katerem so predmeti različnih višin. Naj ne bo vse pohištvo v prostoru enake višine ali enake velikosti. To dosežete z različnimi višinami pohištva, umetniškimi deli ter okrasitvijo oken.«
Velikost pohištva je napaka št. 1, ki jo naredijo ljubiteljski notranji oblikovalci v notranji opremi. Potrebno je nadarjeno oko ter nekaj izkušenj, da izberemo najprimernejše pohištvo.
Nekateri ljudje izberejo premajhno pohištvo za velik prostor, kar povzroči vtis nereda, prostor pa očesu ne ponudi osrednje točke, kjer bi se oko ustavilo. Drugi izberejo preveliko pohištvo oziroma preveč pohištvenih elementov za en prostor, zaradi česar je prostor prenapolnjen in majhen.
Skrivnost pravega razmerja je zmes različnih oblik, višin in velikosti. Če bi lahko najeli profesionalnega oblikovalca ali arhitekta za eno samo stvar, bi bila dobrodošla pomoč pri določitvi razmerij in velikosti pohištva. Le s pravimi razmerji bo vaš prostor na dobri poti, da postane primer dobrega oblikovanja.
2.) Določite proračun pred nakupom
Vsi smo nagnjeni k impulzivnemu nakupovanju. To ne pomeni, da ne smete kupiti predmeta, če ste se vanj zaljubili, vseeno pa shranite račun, če boste želeli izdelek vrniti, ker v prostoru ne boste dosegli takega učinka, kot ste domnevali.
Pred obiskom pohištvenega salona naredite načrt razporeditve pohištva, predvsem pa določite proračun. Najprej natančno izmerite prostor, nato pa določite postavitev in velikost pohištva. Če ste spretni z računalnikom, si lahko pomagate tudi s programi za načrtovanje bivalnih prostorov, ki so brezplačni in enostavni za uporabo.
Z listom papirja, na katerem je tloris prostora z načrtom postavitve pohištva, pojdite v salon pohištva. Načrt vas bo usmerjal, da boste izbrali tisto, kar želite in potrebujete, ter vas opominjal, da se boste držali proračuna. Ker je obžalovanje grozen občutek, najprej načrtujte, šele nato nakupujte.
2.) Nasvet profesionalnega notranjega oblikovalca
Tudi najbolj usposobljeni oblikovalci delajo napake. Napako je težko prepoznati, če se več mesecev ukvarjaš z dizajnom enega prostora. V tem primeru lahko neobremenjen, svež pogled druge osebe hitreje prepozna težavo.
Prosite prijatelja za pošteno mnenje o izbiri barv, tkanin ali ureditvi bivalnega prostora. Profesionalnega notranjega oblikovalca ni treba najeti za celotno zasnovo projekta, če ste z ureditvijo prostora večinoma zadovoljni, ampak lahko oblikovalca najamete tudi za svetovanje na uro. Notranji oblikovalci so polni domiselnih nasvetov in zvijač. Že drobna zvijača ali poseg lahko preoblikuje vaš dom.
Če se ne strinjate z drugim mnenjem, poiščite še mnenje tretjega. Poslušanje nasvetov ne pomeni, da jih morate tudi upoštevati, saj je dizajn vašega doma unikaten in če ga ljubite, potem je to vse, kar je resnično pomembno.
4.) Ureditev dodatkov in zbirk
Vsi imamo take ali drugačne zbirke. Začelo se je z manjšo keramično ptico, sedaj pa imate zbirko ptic v različnih oblikah, velikostih in barvah, ki so se nabrale v preteklih letih. Kako na pravi način prikazati zbirko, kot je ta?
No, začnimo z neustreznim načinom. Neustrezno je, če zbirko raztresemo po celem domu in se en ptiček nahaja na okenski polici, drugi sredi rože, tretji se nahaja na kavni mizici …
Ne glede na vrsto dodatka, vedno jih postavite v skupino. Pravilo, ki se ne spreminja, je pravilo treh elementov. Enake ali podobne predmete, ki jih imate radi, postavite v skupino in jih ponosno in pravilno razstavite.
5.) Umetnost
Stene doma lahko spremenite v svojo osebno galerijo. Vsakdo naj v domu razstavi neko obliko umetnosti, pa naj gre za redko oljno sliko, umetnino otroka … Najpomembnejše vprašanje je, kako umetnino pravilno razstaviti.
Iz kartona izrežite svojo umetnino, nato pa jo premikajte po stenah in iščite najustreznejše mesto. Na hodniku, nad predalnikom, nad sedežno garnituro skupaj še z drugimi slikami … Ta način poskušanja ne bo puščal nadležnih luknjic v zidu ponesrečenih poskusov, poleg tega pa boste lahko oblikovali kompozicijo več umetnin ali fotografij.
Zabavajte se z ureditvijo, igrajte se z velikostjo, barvami in teksturami, pri tem pa se izognite napaki št. 1 – neustrezna velikost. Majcena sličica na veliki steni ter ogromna umetnina na premajhni steni sta prepovedani.
6.) Najprej izberite tkanine
Zelo pogosta napaka, ki jo delamo, je, da najprej prepleskamo stene. Takoj odložite čopič! Najprej izberite glavne tkanine, kot so npr. preproge, zavese, blazine ...
Zakaj tako? Veliko lažje je poiskati materiale, ki jih imamo radi, šele potem pa izbrati ujemajočo zidno barvo, medtem ko je veliko težje najti tkanino, ki nam je všeč, in jo uskladiti z barvo, ki jo imamo že na steni.
Z določenim proračunom in merami prostora pojdite na nakupovalni izlet. Preglejte vzorce tkanin, odeje, blazine ... Poiščite, kaj imate radi in potem, ko ste zadovoljni z izbranim, določite še odtenek zidne barve. Sedaj pa lahko primete v roke čopič.
7.) Dodajte značaj
Čeprav je zanimivo opazovati ponudbo v trgovinah, ki so polne blagovnih znamk nove sodobne opreme, ne kupite vsega naenkrat in na enem mestu.
Ta napaka se bo odražala v notranji opremi – vse je popolno in ujemajoče, vendar nima značaja. Kako dodati značaj? Počasi. To lahko traja leta, da je dom v celoti izdelan.
Značaj gradijo dodatki, npr. stol, ki ste ga našli na bolšjem sejmu, ali umetnina uličnega slikarja … Z manjšimi nakupovalnimi izleti boste sčasoma našli stvari, ki jih imate radi in gradijo značaj vašega doma.
8.) Dodajte osrednjo točko
Vsak prostor potrebuje osrednjo točka, saj ponuja očesu prostor za počitek in poveže prostor s funkcijo (večje sobe imajo lahko več kot eno osrednjo točko). To je zelo pogosta napaka – pozabljamo, da vsak prostor potrebuje namen ter točko, na katero se osredotočimo.
V televizijski sobi je osrednja točka ponavadi televizija, medtem ko so vsi ostali pohištveni elementi (kavči, naslanjač) usmerjeni proti televiziji. Ker pa je televizijska soba skoraj vedno združena z dnevno sobo, je lahko osrednja točka tudi kamin ali kavna mizica.
9.) Ne hranite podarjenih starin, če jih ne marate
Nekatere starine so cenjeni in dragoceni kosi, drugi nam vzbujajo občutke krivde. Ali imate element, ki vam ni ravno pri srcu in ga želite skriti v klet ali na podstrešje, vendar ga ne morete, ker vam ga je podarila babica? Zakaj imeti v domu nekaj, kar vam ne prinaša veselja in sreče?
Predlagamo vam, da poiščete novo namembnost za vse tiste elemente, kose, ki vam niso pri srcu. Lahko ga prepleskate z moderno barvo, podarite sorodniku, prodate … Bodite svobodni in napolnite dom s predmeti, ki so vam pri srcu.
10.) Pokažite svojo osebnost
Vaš dom naj govori o tem, kdo ste. V njem naj bodo prisotni vaši najdražji, spomini na potovanja, vaše življenje in zanimanja. Hoja po stanovanju, v katerem vas pozdravijo bež stene, rjavo pohištvo in tisk v okvirju, ki se pretvarja, da je umetnost, kar kriči od dolgočasja. Ne bodite sramežljivi, ko gre za vaš dom in dekorativne predmete. Zaradi stvari, ki jih imate radi, bo vaš dom edinstvena oaza, ki vas pozdravi na koncu napornega dne in pove zanimivo zgodbo vašim obiskovalcem.
Kljub vsem pravilom uredite svoj dom na način, ki govori o tem, kdo ste. Ne bojte se dodati svoje osebnosti.
Kot ste prebrali, obstaja veliko pogostih napak, ki jih zlahka naredimo v notranjem opremljanju. Obstaja veliko preprostih rešitev, s katerimi popravimo te napake. Včasih se znebimo pohištvenega elementa, ki smo ga dolga leta prenašali zaradi čuta dolžnosti, drugi prosijo za nasvet prijatelja.
Če vas številne odločitve, ki so povezane z notranjim opremljanjem, spravljajo v stres, najemite notranjega oblikovalca ali arhitekta, ki vam bo pomagal ustvariti vaše sanjsko domovanje brez napak.
Ste naredili katero izmed zgoraj naštetih napak pri opremljanju svojega doma?
Foto: www.freshome.com, Pinterest/D. Cigale
Nazaj na vrh