Notranja oprema, dom
Kako opremiti (pre)majhen prostor?
Ne moremo vam ponuditi čarobne paličice, s katero bi lahko napačno izbrane in prevelike pohištvene elemente pomanjšali, lahko pa uporabite naslednjih 9 zvijač, da bo vaš majhen prostor videti večji. Majhen prostor je lahko velik izziv za ureditev. Zaradi napačne barve je majhen prostor lahko klavstrofobičen, zaradi preveč pohištva kaotičen in napačen vzorec lahko postane prevladujoč.
12/9/2014, 12:16 PMProfesionalni notranji oblikovalci se izognejo vsem tem napakam, saj so mojstri iluzije pri opremljanju majhnih prostorov.
Preverite njihovih 9 zvijač:
1. Ne uporabljajte temnih barv
Ste že kdaj vstopili v sobo s temnimi stenami, s temnim pohištvom in temno preprogo? Verjetno ste imeli občutek, da vas je prostor posrkal vase. To je težava temnih barv, ki jo še zlasti občutimo v majhnem prostoru. Majhen prostor mora videti večji, kot je, da se v njem počutimo dobro. Uporaba svetlih barv naredi prostor večji, svetlejši in bolj zračen. Poleg bele barve lahko uporabimo tudi nežno modro, zeleno, sivo ter bež barvo.
2. Ne bojte se močnih barv
Nekateri ljudje se upirajo uporabi močnih barv v majhnem prostoru, vendar je tudi manjši prostor primeren za eksperimentiranje z drznimi idejami, če močna barva ni prevladujoča. Začnite tako, da izberete nekaj komplementarnih barv. Razmislite o uporabi barv. Izberite cvetlični vzorec, grafični potisk ali navpične/vodoravne črte. Vodoravne črte vizualno razširijo majhen in ozek prostor, navpične črte pa povišajo prostor z nizkim stropom. Majhen prostor odpre večja stenska poslikava, v nasprotju z majhnim vzorcem, ki ustvari vtis kaotičnega.
3. Ne ignorirajte velikosti in razmerij
Izberite pravo posteljo. Tako, ki ne bo niti prevelika niti premajhna in se bo prilegala prostoru. Pohištvo mora biti ravno prave velikosti za majhen prostor. Velik kavč v majhnem prostoru bo prostor prevzel, medtem ko bo premajhen kavč neopazen in spregledan. Namesto mešanice manjših elementov raje izberite en večji element, ki ga dopolnite z manjšimi elementi za ravnotežje. Veliko knjižno omaro, garderobno omaro ali vitrino vedno postavite ob krajšo steno in zapolnite vse centimetre. Najboljša izbira je modularni sistem z drsnimi vrati v svetli barvi.
4. Ne uporabljajte kontrastnih barv na tleh
Oči najprej pogledajo tla, se zazrejo v stene, šele nato pa pogledajo tudi strop. Če je vse troje v istem odtenku oziroma podobni barvi, boste vse troje videli kot neprekinjeno črto. Z ohranjanjem treh površin v isti barvni družini se bo prostor vizualno razširil in ustvaril iluzijo več prostora. Prostor, v katerem bodo tla ene barve, stene druge barve in strop tretje barve, bo nepovezan in vizualno manjši. Za majhno stanovanje vedno izberite svetlejšo enotno talno oblogo.
5. Stop nered!
Nered ni bistveno drugačen od temnih sten, ko govorimo o majhnih prostorih. V prostoru, ki je prenatrpan s pohištvom, vam bo neprijetno, občutili boste utesnjenost. Ustvarite občutek odprtosti, izberite le nekaj elementov in jih prikažite na ustvarjalen način. Pritrdite knjižno polico ali polico za družinske slike, mizna plošča pa naj bo vedno pospravljena. Manj je več, ko opremljamo majhen prostor.
6. Ne prezrite ustaljenih poti po prostoru
Imate pohištvo primerne velikosti, vendar se želite premikati po prostoru enostavno in brez odvečnih ovinkov. Če je prostor prehoden in dovolj velik, odmaknite kavč stran od stene in ga postavite sredi prostora. Ta premik bo ustvaril globino v prostoru, vidna pa bodo tudi tla. Več talne obloge kot bo vidne, večji bo videti prostor. Določite območje kavča s preprogo v istih barvnih odtenkih, kot so tla, saj boste s tem vizualno odprli prostor.
7. Ne pozabite na razsvetljavo
Majhna soba s slabo razsvetljavo bo kot jama, v njej pa bo vladalo klavstrofobično razpoloženje. Pravilno osvetljen prostor mora imeti tri vire svetlobe, ki se odbijajo od sten in dajo prostoru vizualno širino. V prostoru z majhno površino kombinirajte namizno in talno svetilko, kateri dopolnite še z ogledalom. Ogledalo vpliva na majhen prostor na dva načina – odbija naravno in umetno svetlobo ter ustvari iluzijo širšega in globljega prostora.
8. Ne uporabljajte težkih zaves
Majhni prostori so lahko preobremenjeni s pretežkimi masivnimi okenskimi okvirji ter gostimi zavesami z velikim vzorcem. Namenite pozornost oknom, ne zavesam. Izberite nežne prosojne zavese, ki prepuščajo svetlobo in nežno uokvirijo okno. Preprostejši slog se bo harmonično združil s steno, namesto da bi jo vizualno razbil.
9. Ne prezrite navpičnega prostora
Ko so vsi elementi na svojem mestu, lahko ugotovite, da imate premalo shranjevalnega prostora, na tleh pa ni prostora za še en element. Stene niso le za umetnine. Glejte na stene kot na dodatno površino, ki jo lahko izkoristite za viseče police.
Pri urejanju majhnega prostora je najpomemnnejša zvijača, kako prelisičiti oko, da bo verjelo, da je prostor večji. Naslednjič, ko se boste soočili z urejanjem nenavdihujočega majhnega prostora, upoštevajte zgornje nasvete in ustvarite iluzijo prostornosti.
Foto: www.freshome.com, Pinterest/D. Cigale
Nazaj na vrh