Navdih, dekoracija doma
Življenje ni rožnato!
Uvodnik iz poletne številke e-revije AD
7/9/2013, 11:22 PMŽivljenje ni rožnato!
Razmere v naši deželi so na žalost take, da bo marsikdo ‘užival’ počitniške dni in opazoval modrino neba z domačega balkona. Življenje ni rožnato.
Superbia
Avaritia
Luxuria
Ira
Gula
Invidia
Acedia
Vam ti latinski izrazi ničesar ne povedo? Kaj pa napuh, pohlep, pohota, jeza, požrešnost, zavist in lenoba? To je sedem glavnih grehov, ki stojijo nasproti sedmim krepostim: vera, upanje, ljubezen, razumnost, pravičnost, srčnost in zmernost.
»Denar! To je ena najbolj čustvenih stvari v našem življenju. Veliko ljudi se je pripravljenih odreči stvarem, ki jim pomenijo veliko več, samo da bi imeli denar: prekoračili bi meje, ki so si jih postavili, zapostavljali družino in prijatelje ali si celo uničili zdravje. Denar je močan vzvod v našem svetu, ki je povezan tako z veseljem kot tudi z bolečino. Preveč pogosto ga izrabljamo za merjenje kakovosti življenja ter tistega, kar imamo ali česar nimamo,« je zapisal T. Harv Eker.
SSKJ pravi, da je razkošje tisto, kar presega zadovoljevanje potreb povprečnega človeka oziroma je stanje, za katero je značilen obstoj take količine materialnih dobrin, ki presega zadovoljevanje potreb povprečnega človeka. Morala je tista, ki usmerja naše ravnanje in medsebojne odnose ter pojmuje dobro in slabo. Nekoč po kataklizmi bo tudi pri nas nastopil čas, ko bomo vsi prebivalci v enaki meri občutili tako 'korenček' kot tudi 'palico' in nas bo vzradostilo, ko bomo ponovno začutili »la vita e bella«.
Tale uvod je bil velik ovinek stran od arhitekture, vendar nujen, saj je zgodovina krasen dokaz, da se arhitektura odziva na spremembe in odraža stanje duha. Poglejmo samo značilnosti baročnega sloga, ki je prekomerno upodabljal »čustva in blišč, hkrati pa je zelo dobro izražal načela absolutizma (moč, obilje, okrasje, sijaj)«.
V postmodernizmu je dovoljeno vse. Staro povezujemo z novim, staro uporabljamo na do sedaj še nevidene načine, staro recikliramo … Kje je meja med trendom, nujo, varčnostjo, napredkom? Mislim, da se običajen človek z normalnimi prihodki zaveda vseh štirih mej in da kroži med vsem naštetim. Alenka Kragelj Eržen, arhitektka iz podjetja Kragelj arhitekti, je individualno gradnjo zanimivo primerjala z malim hroščem ter razkošnim mercedesom. Ti dve kategoriji se razlikujeta v velikosti, opremi, ceni, času gradnje … Družine si večinoma privoščijo »hrošča«.
Varčevanje in tehnologija narekujeta spremembe in napredek, a nekatere se skoraj ne spreminjajo. Tako kot na primer papir. Ste videli reklamno sporočilo 'Paper has a great future'? Sporočilo si lahko ogledate na naslednji povezavi http://www.youtube.com/watch?v=RRDSj62tlvQ. Jaz sem velikokrat Emma, vendar spuščam tehnologijo v svoje življenje. Zarečenega kruha se veliko poje. Vedno sem trdila, da facebukala in tvitala ne bom, saj ne čutim potrebe. Hvala fantom iz podjetja Ms3 d.o.o., ki so me prepričali v ta korak, in hvala vsem bralcem, ki nas spremljate tudi na FB.
Da se vrnem nazaj na notranje opremljanje. Kljub vsem omejitvam in preprekam na poti do lastnega doma se moramo učiti od najboljših, da bomo znali dobre ideje prenesti v svoje okolje. Seveda je fino, če imamo na voljo veliko prostora okrog hiše, s prijetno senco, prostorom za športne igre, bazen za osvežitev … A večina nas bo o tem le sanjala, zato je bolje, da raje razmislimo, kaj lahko ustvarimo s sredstvi in na prostoru, ki nam je na voljo. Na še tako majhnem balkonu lahko ustvarimo oazo, kjer bomo v prijetnem okolju popili kavo, prebrali časopis, občudovali rože, se pogovarjali z otroki, s partnerjem, z babico …
Naj vas navdihne pisani svet domovanj, ki smo jih povabili v poletno številko revije: http://www.ambientdizajn.si/e-revija.
Danijela Cigale, urednica
Nazaj na vrh