Novice
Prva knjiga o slovenskih rokodelcih nove generacije
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) in Zavod lab laar sta izdala knjigo o sodobnih slovenskih rokodelcih in oblikovalcih z naslovom Delavnica, polna nereda.
6/16/2014, 6:25 AMNovice
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) in Zavod lab laar vabita v sredo, 18. junija 2014, ob 12.00, na novinarsko konferenco ob izdaji knjige o sodobnih slovenskih rokodelcih in oblikovalcih z naslovom Delavnica, polna nereda. Novinarska konferenca bo potekala v kulturnem centru JSKD KULT3000 na Muzejski ploščadi Metelkova v Ljubljani.
Sodelovali bodo etnologinja in urednica knjige Maja Korun Hočevar, avtorica portretov Valentina Volk, etnolog dr. Janez Bogataj in Urša Nina Cigler, ena od triintridesetih sodobnih rokodelk in rokodelcev, predstavljenih v knjigi.
Gre za prvo knjigo pri nas, ki pripoveduje življenske zgodbe rokodelcev, dokumetira njihove delavnice in delovne procese ter hkrati strokovno vrednoti aktualno družbeno situacijo. Knjigo so v Zavodu lab laar pripravljali leto in pol. Terensko delo, ki je trajalo osem mesecev, je potekalo v delavnicah izbranih rokodelcev po vsej Sloveniji. Pripovedi in etnografsko gradivo sta zbirali idejni vodji projekta Valentina Vovk (avtorica portretov) in Maja Korun Hočevar (urednica knjige), fotografski materijal pa je prispeval Maj Pavček.
Z namenom, da bi knjiga odprla več vprašanji in s tem v prihodnosti omogočila boljši dialog, je urednica knjige k sodelovanju povabila strokovnjaka za rokodelstvo, etnologa dr. Janeza Bogataja in etnologa Blaža Bajiča, ki je posebej za to knjigo opravil raziskavo, temelječo na letu dni terenskega dela. Obiskoval je vse ljubljanske sejme, na katerih se predstavljajo rokodelci in oblikovalci.
Število rokodelcev tudi pri nas v zadnjih letih hitro narašča in oblikuje novo vejo kreativnih industrij. Pojav, ki se nenehno spreminja in razvija, je v tem trenutku izmuzljiv in ga še ni mogoče ovrednotiti v polnem obsegu. Ko danes govorimo o rokodelcih, pogosto govorimo o mlajših šolanih posameznikih, ki delujejo večinoma v urbanih okoljih in so si s svojim delovanjem že oblikovali skupno podobo v javnosti.
Knjiga Delavnica, polna nereda je nastala v želji, da bi bolje razumeli pojav sodobnih rokodelcev, hkrati pa je namen publikacije ovrednotiti pojav in sodobnim rokodelcem pomagati k boljši prepoznavnosti in priznanju.
Foto: Zavod lab laar
Nazaj na vrh